skip to Main Content

Jak dodać stronę do Google?

Każdego dnia w internecie publikowane są tysiące stron internetowych. Kolejnym etapem jest dodawanie ich do wyszukiwarek, o ile zależy na tym właścicielowi witryny. Jednak dodanie strony do Google jest konieczne, by użytkownicy internetu mogli na nią trafić z tzw. ruchu organicznego.

Proces dzieje się automatycznie, gdy tylko algorytmy zauważą witrynę. Jednak w takim przypadku dodawanie strony do Google może potrwać nawet kilka miesięcy ze względu na dużą konkurencję. Jak dodać stronę do Google, aby została ona zaindeksowana jak najszybciej i odbiorcy mieli szansę na nią trafić? Dziś przedstawiamy 3 najskuteczniejsze sposoby. Zgłoszenie strony do Google nie jest skomplikowane!

Dlaczego dodanie strony do Google jest konieczne?

Zacznijmy jednak od tego, dlaczego dodawanie strony do Google jest tak ważne. Jeśli twoja witryna nie jest przeznaczona wyłącznie dla ciebie lub wąskiego grona osób, które i tak dowiedzą się o jej istnieniu, musisz podjąć taki krok.

Dodaj stronę do Google, aby była widoczna w sieci i możliwe stało się jej odnalezienie poprzez wyszukiwarkę. Atrakcyjna treść nie zapewni ci sukcesu, bo dla milionów internautów twoja witryna tak naprawdę nie będzie istnieć.

Ponadto, gdy nastąpi dodanie strony do wyszukiwarek, zyskasz wiele metod promocji swojej witryny – choćby pozycjonowanie stron w Google czy przynoszące natychmiastowy efekt reklamy Google Ads.

Sposób 1: dodaj stronę do Google przy pomocy Google Search Console

Jak dodać stronę do Google, aby zyskać pewność, że zaindeksuje się ona w całości? Z pomocą przychodzi Google Search Control, gdzie można przesłać mapę całej strony. Zgłoszenie strony do Google w ten sposób to rozwiązanie pewne, ale przy okazji nieco skomplikowane.

Aby było możliwe, musisz w pierwszej kolejności przejść pozytywnie proces weryfikacji. Można tego dokonać na kilka sposobów. Metodą zalecaną jest skorzystanie z własnego narzędzia Google Analytics. Istnieją też metody alternatywne – weryfikacja może odbyć się na przykład za pośrednictwem tagów HTML, przesłania pliku HTML do swojej strony czy używając menedżera tagów Google.

Wykorzystanie tej metody wymaga pewnej wiedzy, ale jest ona skuteczna. Po procesie weryfikacji wszystkie podstrony swojej witryny prześlesz w formie mapy sporządzonej w formacie XML zyskując pewność, że każda z nich trafi do wyszukiwarki. Jeśli prowadzisz duży serwis, a nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym zadaniem, z pomocą przyjdzie agencja SEO, która w przyszłości chętnie zajmie się również pozycjonowaniem strony lub innymi formami jej promocji. Duży serwis, na którym pragniesz zarabiać, najlepiej oddać w ręce specjalistów.

Sposób 2: jak dodać pojedynczą stronę do Google?

Z myślą o właścicielach i autorach stron, którzy chcą przyspieszyć indeksowanie nowych treści na stronie, Google stworzyło specjalne narzędzie do sprawdzania adresów URL. Jak dodać podstronę do Google korzystając właśnie z tego rozwiązania? Konieczne będzie do tego posiadanie dodanego serwisu do GSC, do którego trzeba się zalogować.

Zgłoszenie strony do Google w ten sposób jest bardzo proste. W narzędziu znajduje się specjalny formularz. Dodawanie strony do Google polega wyłącznie na umieszczeniu w formularzu adresu URL. Następnie należy jeszcze kliknąć w button „poproś o zindeksowanie” i przesłać swoje żądanie. Na stronie pojawi się wówczas komunikat, że żądanie zostało odebrane.

Dodanie strony do Google przy pomocy tego narzędzia ma jednak pewną wadę. Przesyłanie adresu do weryfikacji trwa czasem nawet do kilku minut, a liczba URL przesłanych w ciągu doby jest ograniczona. W przypadku większych serwisów działania mogłyby potrwać kilka dni.

Sposób 3: pozyskanie backlinków

We wszystkich przypadkach dobrze jest wesprzeć proces indeksacji linkami z serwisów zewnętrznych- przyspieszy to zauważenie domeny przez roboty wyszukiwarki.

Dodatkowym plusem jest fakt, że polecenia w postaci linków zwiększają wartość serwisu w „oczach” Google.

Sposób 4: jak dodać stronę do Google nie podejmują z dodatkowych aktywności?

Czwarta metoda, o której wspominamy z lekkim przymrużeniem oka jest najprostsza. Dodaj stronę do Google… nie podejmując żadnych aktywności, lub w małym zakresie. Jeśli posiadasz mały serwis i nie zależy ci na jego szybkiej promocji, możesz po prostu pozwolić działać robotom Google, które z czasem prawdopodobnie dostrzegą twoją witrynę. Pamiętaj jednak, że proces ten może zająć kilka dni, a w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy.

Jeżeli zależy ci na czasie, upewnij się, jak dodać stronę do Google jedną z powyższych metod i bądź widoczny dla internautów najszybciej, jak to możliwe.

Jak sprawdzić, czy dodanie strony do Google się powiodło?

Teraz wiesz już, jak dodać stronę do Google, więc gdy tego dokonasz, pozostaje ci jedynie sprawdzenie, czy witryna została już zaindeksowana. Ta czynność także nie jest skomplikowana. Skorzystaj z okna wyszukiwarki wpisując w niej komendę „site:” oraz nazwę twojej domeny (np. site:seolid.pl). Jeśli została ona poprawnie zaindeksowana, natychmiast wyświetli ci się poniżej.

Dodanie strony do Google i co dalej?

Teraz możesz rozpocząć promocję twojej strony. Nawet jeśli znajduje się na niej ciekawy content, ze względu na dużą konkurencję istnieje znikoma szansa, że strona automatycznie zajmie wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że większość internautów przegląda jedynie pierwszą stronę wyników, a twoja nowa witryna może znajdować się równie dobrze na 10, 30 jak i 50 stronie – czyli praktycznie nie istnieje dla potencjalnych odbiorców. Możesz jednak odmienić taki stan rzeczy korzystając z pomocy agencji, która oferuje skuteczne pozycjonowanie dla firm, a także inne metody promocji.

Jeśli zależy ci na sukcesie, nie zwlekaj z tym krokiem!

Mateusz Malinowski

Posiadam doświadczenie w prowadzeniu ponad 100 projektów SEO. Zajmuję się tworzeniem kompleksowych strategii SEO, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym oraz audytami, rekomendacjami content marketingowymi, czy procesem linkbuilding’u.

Ponadto wierzę, że dobry klient to klient świadomy, dlatego z przyjemnością dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w trakcie szkoleń i meet up'ów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top