skip to Main Content

Jak zarabiać na blogu?

Zdecydowana większość blogerów pisze dla przyjemności lub w poczuciu misji. Jednak prowadzenie bloga jest czasochłonnym zajęciem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do dotychczasowych aktywności dołączyć zarabianie na blogu. Szerokie grono odwiedzających to wartość, którą można skapitalizować. Ważne jednak, aby zachować umiar i nie stracić wiarygodności.

Jak zarabiać na blogu? Oto garść porad związanych z samym podejściem do blogowania i czerpania z tego korzyści, a także sposobami, dzięki którym działalność blogera przyniesie zyski!

Jak zarabiać na blogu? Postaw przede wszystkim na dobry content!

Poczytni blogerzy, którzy wiedzą jak zarabiać na blogu i potrafią skapitalizować swoją popularność zwracają uwagę na kluczowe podejście. O własnym blogu nie powinno się myśleć jako o narzędziu zarabiania pieniędzy. Nawet, jeśli rzeczywiście mamy je w planach. Treści, które pojawiają się w kolejnych wpisach nie powinny być tworzone z myślą o zarabianiu, a zachować dotychczasowy poziom. Zarabianie na blogu zaczyna się więc od dobrego contentu, niezależnie od tego, czego dotyczy blog.

W przeciwnym razie bloger może szybko utracić wiarygodność. W ten sposób zmniejszy się liczba odwiedzających, którzy mogą wręcz poczuć się oszukani, bo nie śledzą wpisów autora w poszukiwaniu treści reklamowych. Interesuje ich ciekawy content lub porady, z których mogą skorzystać. Zanim dowiesz się, jak zarobić na blogu, zastanów się, czy skapitalizowanie popularności nie stałoby się twoim głównym celem. W takim przypadku szanse na sukces są ograniczone, przynajmniej w dłuższej perspektywie czasowej.

Zarabiam na blogu dzięki wysokiej pozycji w wyszukiwarce

Konkurencja wśród blogerów jest ogromna. Obecnie coraz trudniej przebić się do świadomości internautów nawet z bardzo atrakcyjnymi i oryginalnymi treściami. Jeśli dopiero zaczynasz, zadbaj o to, by potencjalni odwiedzający mieli szansę cię poznać. Jeżeli mają trafić na twoją stronę z ruchu organicznego, bardzo ważnym jest odpowiednie pozycjonowanie stron internetowych, które zapewni ci wysokie wyniki w wyszukiwarce. Jeśli nie znasz się na tym zagadnieniu, rozwiązaniem będzie współpraca z agencją SEO bądź freelancerem, który w pierwszej kolejności przeprowadzi audyt SEO twojego bloga, a następnie zaproponuje dalsze działania.

Pozycjonowaniem możesz się również zająć samodzielnie, ale wtedy przyda ci się najpierw szkolenie SEO. Jako autor dowiedz się także, na czym polega SEO copywriting. Nie przejmuj się jednak, że twoje wpisy, aby dobrze się pozycjonować stracą na atrakcyjności. Optymalizację pod roboty Google i wartościowy content da się pogodzić. Obecnie algorytmy wyszukiwarki starają się promować wartościowe treści. Myśląc o tym, jak zarobić na blogu warto zdecydować się na taką optymalizację. Spróbuj też podjąć współpracę z innymi blogerami i dowiedz się jak zarabiać na blogu budując jego pozycję poprzez link building.

Zarabianie na blogu dzięki powierzchni reklamowej

Jednym z prostszych sposobów na to, jak zarabiać na blogu jest udostępnienie powierzchni reklamowej. Wystarczy skorzystać z gotowego przygotowanego przez Google narzędzia Adsense. Użytkownikom będą się wówczas wyświetlać reklamy dostosowane do ich preferencji. Obecnie większość internautów wie, jak działają tego typu reklamy, więc nie musisz obawiać się, że ich treść nie będzie spójna z twoimi tematami. W ten sposób nie zbijesz co prawda fortuny, ale prawdopodobnie w związku ze swoim blogiem ponosisz pewne wydatki, które pokryjesz dzięki reklamom Google.

Jak zarobić na blogu współpracując z markami?

Gdy staniesz się już poczytnym blogerem, będziesz również atrakcyjnym partnerem dla marek mniej lub bardziej związanych z tematyką twoich wpisów. Jedną z możliwości jest zostanie ambasadorem danej marki – pamiętaj jednak, by promować produkty i usługi, które osobiście uważasz za wartościowe. Dzięki temu wciąż pozostaniesz wiarygodnym blogerem dla swoich czytelników. Możesz również testować nowe produkty i usługi zachowując neutralne spojrzenie. Kolejna możliwość to tworzenie treści we współpracy z markami, na przykład w formie ebooków.

Jak zarabiać na blogu poprzez marketing afiliacyjny?

Sprawdzoną metodą na to, jak zarabiać na blogu jest marketing afiliacyjny. W ten sposób możesz zachować neutralność tworząc na przykład rzetelne recenzje produktów, a pod wpisem udostępniając link z możliwością ich kupienia. Za każde tego typu polecenie uzyskasz korzyść finansową.

Zarabiam na blogu poprzez dodatkowe aktywności

Zarabianie na blogu nierzadko wynika również z biznesu zbudowanego wokół niego. Skutecznych sposobów jest bardzo wiele. Najprostszy z pewnością stanowi sprzedawanie gadżetów, takich jak koszulki czy kubki, nawiązujących do zbudowanej przez ciebie marki. Jeśli w swojej dziedzinie jesteś ekspertem i masz wiele do przekazania czytelnikom, warto wydać również książkę w formie tradycyjnej lub ebooka. Dysponując zasobem wielu odwiedzających masz szansę zarobić na sprzedaży jeszcze więcej samodzielnie wydając tę publikację. Wiąże się to oczywiście z nieco wyższym ryzykiem, ale przecież odbiorcy nieprzypadkowo odwiedzają właśnie twój blog.

Jak zarabiać na blogu jako specjalista?

Jeśli blog który prowadzisz jest związany z twoją profesją, masz szansę zarabiać na nim pośrednio. Internauci szukają informacji na temat usług które prowadzisz. Kolejne wpisy udowadniające twoją wiedzę i profesjonalizm oraz budujące markę na rynku przyczyniają się do poszerzenia grona klientów o twoich zaufanych czytelników.

Wybierz sposoby zarabiania, które są optymalne z punktu widzenia charakteru twojego bloga i twojej tożsamości, a także profilu twoich odbiorców. Pamiętaj jednak, by zawsze w pierwszej kolejności myśleć „prowadzę bloga dla przyjemności”, a dopiero w drugiej „zarabiam na blogu”.

Mateusz Malinowski

Posiadam doświadczenie w prowadzeniu ponad 100 projektów SEO. Zajmuję się tworzeniem kompleksowych strategii SEO, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym oraz audytami, rekomendacjami content marketingowymi, czy procesem linkbuilding’u.

Ponadto wierzę, że dobry klient to klient świadomy, dlatego z przyjemnością dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w trakcie szkoleń i meet up'ów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top